Anasayfa , Haberler , Gözaltılar Dersim’de protesto edildi

Gözaltılar Dersim’de protesto edildi

DersimDersim | 31 – 07 – 2013 | Özgür Gelecek ve Partizan okurlarına yönelik gözaltı terörü Seyit Rıza Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Sanat Sokağı’nda toplanan kitle, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açarak Seyit Rıza Parkı’na yürüdü. Yolu trafiğe kapatarak yürüyen kitle yürüyüş sırasında sık sık, “Gözaltılar, baskılar bizi yıldırımaz”, “Dersim faşizme mezar olacak”, “Gün gelecek devran dönecek, faşizm halka hesap verecek” sloganlarını attı.

Seyit Rıza Parkı’na gelindiğinde Özgür Gelecek Gazetesi adına basın açıklamasını Erhan Doğan okudu. Doğan basın açıklamasında, özellikle Gezi direnişi ile birlikte artan gözaltı ve tutuklama terörüne dikkat çekerek pervasızlaşarak devam eden saldırıların son olarak Dersim’de yaşandığını belirtti. Yapılan ev baskınlarında Umut Yayımcılık bürosunun da basıldığını vurgulayan Doğan, Ahmet Elma, Gazel Gür, Kenan Küçük, Önder Ergen, Behsat Doğan isimli okurların gözaltına alındığını belirtti. Kenan Küçük isimli okurun yapılan ev baskınında çocuklarının ve ailesinin gözü önünde işkence ile gözaltına alındığını belirten Doğan, “Bu saldırılar devletin devrimcilere ve muhalif halk dinamiklerine ne ilk saldırısıdır ne de sonuncusu olacaktır” dedi. “Dün olduğu gibi bugün de halkımız bu sistametik saldırıları örgütlü mücadelesiyle boşa çıkaracaktır” diyen Doğan, “Özgür Geleceği susturamazsınız, buna gücünüz yetmez” diyerek açıklamasını bitirdi.

Eylem, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla son buldu.

Kaynak (ÖG)