Anasayfa , Haberler , Filistinli 46 tutsak açlık grevinde

Filistinli 46 tutsak açlık grevinde

Filistinli_46_tutsak_açlık_grevindeEtzion hapishanesindeki 46 Filistinli tutsak 3 Mart Perşembe gününden itibaren hapishanedeki sağlıksız koşulları ve kötü muameleyi protesto etmek için süresiz açlık grevine girdi.

Tutsakların 15 gündür banyo hakkından mahrum edildiği, son yağmurlarla kötü durumdaki hapishanenin su aldığını, mahpusların kıyafetlerinin ve battaniyelerinin çürüdüğünü ve buna bağlı enfeksiyon başladığı açıklandı.

Etzion hapishanesi, duruşma bekleyen Filistinlilerin toplandığı bir merkez ancak 11 idari gözaltı tutsağı da diğer İsrail hapishanelerinin Filistinli tutsaklarla dolup taşması nedeniyle şu anda burada tutuluyor.

Avukat Fararjeh yaptığı açıklamada, Etzion’un merkezi İsrail Hapishane Sisteminin dışında, askeri yargı kapsamında olduğunu ve Filistinlilerin burada esir edildiği ve en kötü hapishane olduğunu belirtti.

Kötü yemek ve barınma koşullarının yanı sıra, İsrailli yetkililerin Etzion hapishanesindeki Filistinli tutsaklara yönelik hakaret, darp ve işkence dolu sicillerinin de belgelendiği eklendi.

Şu anda İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7.000 Filistinli işkence, aile ziyaretlerinden ve tedavi hakkından yoksun bırakılma, tecrit ve kötü muamele ile karşı karşıya bırakılıyor.