Anasayfa , Haberler , Dünya Anadil günü nedeniyle Amed’de Binler Haykırdı: “Bê Ziman Jîyan Nabe!”

Dünya Anadil günü nedeniyle Amed’de Binler Haykırdı: “Bê Ziman Jîyan Nabe!”

AMED | 21-02-2014 | amed_dil_bayramı21 Şubat Dünya Anadil günü nedeniyle bugün Eğitim-sen ve TZP Kurdî tarafından yürüş gerçekleştirildi. Yürüyüş sırasında ‘’Bê ziman jîyan nabe’’ sloganı atıldı.

Koşuyolu parkından başlayan yürüyüş İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önününde basın açıklamasının yapılmasıyla son buldu.Yürüyüşe Keskesor LGBTİ, Partizan, YDK ve ESP de katıldı.

Basın açıklmasını okuyan Kurdi-Der Şube Başkanı Sabahattin Gültekin  ’’Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devletin tekçi zihniyetinden vazgeçmedi, bu tekçi politikalarıyla bütün dilleri yasakladığını ve hala da yasaklamaya devam edildi. Buna rağmen Kürt halkı kendi dilini yaşatabilmek için mücadele vermiştir. Kürt halkı yıllarca kimliği üzerindeki baskıları mücadele ederek kaldırdı. Ama hala Kürt dili üzerindeki baskılar kalkmış değil. Artık eğitim dilinin Kürtçe yapılmasını istiyoruz’’dedi.

Gültekin’den sonra söz alan Eğitim-Sen kurulu üyesi Özlem Kaçan ’’ Çok kültürlü, çok dilli bir toplumda bir arada gönüllü ve demokratik bir birlik için tüm halkların eşit haklara sahip olması gerekmektedir. UNESCO’nun 1999 yılı uyarısında dünyada 2473 dil, ülkemizde ise 18 dil kaybolmayla karşı karşıyadır. Bu dillerden biri de Kürtçe’nin lehçelerinden biri olan Kirmançki (Dimılki) lehçesidir. Eğitim-Sen Genel merkezi ve biz Eğitim-Sen Diyarbakır şubesi olarak anadille ilgili bu yasakçı, tekçi toplumu ötekileştiren, yaralayan tüm yasal engellerin kaldırılarak,  bu taleplerin hayat bulması adına her türlü demokratik hakkımızı sonuna kadar zorlayarak kullanacağımızı ve mücadelemizi devam ettireceğimizi bildiririz. Bu çerçevede bu gün 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde başta Amed olmak üzere örgütlü olduğumuz tüm alanlarda iki ders saati Kürtçe eğitim vererek bu doğal talebi yaşama geçirmeye çalışıyoruz’’dedi.

Eylem basın açıklamasının ardından atılan sloganlarla sona erdi.