Anasayfa , Haberler , Cumartesi Anneleri 466. kez kayıpların akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri 466. kez kayıpların akıbetini sordu

IMG_2721İSTANBUL | 01 – 03 – 2014 | Cumartesi Anneleri kayıpların akıbetini sordukları, adalet aradıkları oturma eyleminin 466. sında Galatasaray Lisesi önündeydi. Bu hafta ki eylemde anneler, 1994 yılında resmi olarak gözaltına alınan ve katledilen Cüneyt Aydınların akıbetini sordu. Eyleme Cüney Aydınlar’ın ailesi de katıldı.
Aydınlar ailesi adına eylemde söz alan Recep Aydınlar, Cüneyt’in 1994 yılında Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde polis tarafından resmi olarak gözaltı işlemi yapılarak alındığını ve kaybedildiğini anlattı. Aydınlar konuşmasında diğer kayıplardan farklı olarak Cüneyt’i katleden polislerin isimlerinin dahi belli olduğunu belirterek, isimleri açıkladı. Baş komiser Ahmet Erkut, polisler Doğan Özdemir, Mehmet Yalın ve Ali Çinal’ın Cüneyt’i katlettiğini ayrıca dönemin bütün yetkililerinin Cüneyt’in katledilişinden sorumlu olduklarını belirtti.
Recep Aydınlar’ın ardından Cüneyt ile birlikte gözaltına alınan ve işkence gören Kemal Güngül’ün, Gayrettepe’de Cüneyt’in gördüğü işkencelere dair mektubu okundu.
Mektubun ardından haftanın açıklamasını anneler adına Nuket Sirman okudu. Sirman açıklamada, Cüneyt’in kaybediliş sürecini anlatarak, aynı operasyonda gözaltına alınan 14 kişi’nin gözaltı süresinin ardından mahkemeye çıkınca, Cüneyt’in katledilişinden Gayrettepe Siyasi Şubesi’ndeki polislerin sorumlu olduğunu belirttiklerini aktardı.

Emniyet müdürlüğünün Cüneyt’in kaçtığı şeklinde bir senaryo yazdığı belirtilen açıklamada, dönemin savcılarının ise bu senaryoya uyarak failleri yargılamak yerine, yakalama kararı çıkardığına dikkat çekildi. Cüneyt’i doğrudan katleden ve dönemin tüm yetkililerinin bu cinayetten sorumlu olduğunu belirten Sirman, “Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirmeyen Cumhurbaşkanı Gül, kayıpların akıbetini açığa çıkaracak mekanizmaları oluşturmayan Başbakan Erdoğan, Cüneyt Aydınlar’ın kaybedilmesinden sorumludur” dedi.