Home , Haberler , Avukatlara tutuklama kararı

Avukatlara tutuklama kararı

Avukatlara_tutuklama_kararıİstanbul’da geçtiğimiz hafta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 ÖHD’li avukatın da aralarında bulunduğu 27 kişinin serbest bırakılmasına savcı Orhan Aydın’ın yaptığı itirazı değerlendiren mahkeme, 27 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul’da geçtiğimiz hafta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi 9 avukatın da aralarında bulunduğu 31 kişiden, 2’si avukat 4 kişi savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. 7 avukat 27 kişi ise “örgüt üyeliği” iddiası ileri sürülerek, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme 27 kişiyi serbest bırakmıştı.

ÖHD üyesi avukat Hüseyin Boğatekin, TUAD üye ve yöneticileri Mahmut DaştanFaysal KarademirŞengül KaçarCemalettin GordegirMehmet Halil Olcay ve Ayşe Başar dün akşam İstanbul 8.Sulh Ceza Hakimliği’nde hakim karşısına çıkarıldı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan 14 kişi ise ulaşılamadığı için hakim karşısına çıkartılamadı.
7 kişiden Mahmut Daştan, adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, avukat Hüseyin Boğatekin, TUAD üye ve yöneticileri Faysal Karademir, Şengül Kaçar, Cemalettin Gordegir, Mehmet Halil Olcay ve Ayşe Başar tutuklandı.
21 kişiden 7’si hakim karşısına çıkartılıp, 6’sı hakkında tutuklama kararı verilirken, 14 kişi hakkında ise yakalama kararı verildi.

scroll to top