Home , Avrupa , Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu Kuruldu

Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu Kuruldu

KÖLN |25.01.18| Avrupa’da faaliyet gösteren 55 demokratik kurum biraraya gelerek, TC’nin Afrin’e yönelik işgal girişimine karşı bir platform oluşturdu. Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu olarak faaliyetlerine başlayan platform Basına ve Kamuoyuna ilk açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamanın tümü şöyle;

Türkiye savaş siyasetini, Afrin’e yönelik işgal girişimiyle sürdürüyor. AKP-Erdoğan hükümetinin, ulusalcı-gerici kesimlerle kurduğu savaş ittifakı, her gün giderek daha da yayılan bir savaş siyaseti izliyor. Savaşı, çatışmayı, ölüm ve yıkımı daha geniş mekanlara ve toplumlara yayarak ayakta kalmanın, iktidarını sürdürmenin hesaplarını yapıyor.

OHAL ve KHK üzerine kurulu siyaset tarzıyla meclis devre dışı bırakılmış, yargı mekanizması her türlü özgünlüğünden arındırılarak tek adam rejiminin payandasına dönüşmüştür. Türk devleti her adımda daha da otoriter, keyfi ve zalim bir rejime doğru evrilmiş durumdadır.

Bu faşizan rejim inşası, başta Kürt halkı, Alevi toplumu ve emekçiler olmak üzere farklı kimlik ve kültürden tüm ezilen kesimleri tehdit olarak gören ayrıştırıcı, asimilasyoncu ve yok edici bir zihniyetle gerçekleştirilmektedir. Otoriter-faşizan iktidar koalisyonu dışında kalan tüm toplumsal kesimler Türkiye’de bugün var olma, hayatta kalma sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadırlar.

Bu milliyetçi-ulusal bloku, aynı zamanda Türk toplumunu daha militarist, saldırgan, gerici ve şoven bir çizgi üzerinden kendi etrafında toparlamanın da hesabını yapmaktadır. Bu şoven gidişat eşliğinde demokratik haklar, örgütlenme, eylem, ifade, basın vd. tüm hak ve özgürlükler ayaklar altına alınmaktadır. Sosyal medya paylaşımları üzerinden bile korku iklimi, gözaltı ve tutuklama furyası gerçekleştirmektedir.

Açıkçası, coğrafyamızın tüm kazanımlarını yok etmeye doğru evrilen bu korkunç gidişat gücünü milliyetçilik söylemlerinden, tehdit algısından ve savaş çığırtkanlığından almaktadır. Milliyetçi-faşist iktidar bloku her türlü baskı, sindirme, tutsaklara tek tip elbise giydirmeye çalışarak, geniş halk yığınlarını bu yok edici savaşın parçası haline getirmektedir.

Buna sessiz kalmayacağız!

Bizler, Türkiye’nin Rojava’yı, Afrin’i tehdit olarak gören ve gösteren söylemini gerçeklikten uzak, sahte bir demagoji olarak görüyor, işgal girişimini reddediyoruz.

Bugüne kadar Suriye’de yaşanan iç savaş sürecinde her türlü cihadist saldırıya karşı direnen, binlerce savaş mağduruna ev sahipliği yapan Afrin’e yönelik işgal saldırısının ana hedefinin oraya yaşayan halklar olduğuna inanıyoruz. Hava saldırılarıyla başlayan işgal girişiminde bugüne kadar en fazla sivillerin zarar görmesi bunun göstergesidir.

Otoriter Türk devletinin bu girişimi, halkların iradesine bir saldırı olduğu gibi uluslararası hukuk açısından da savaş suçudur. Bu savaşı başlatan Türk devleti yönetenleri, politik koşullar uygun hale geldiğinde, işledikleri suçlarından dolayı da yargılanacaktır.

ABD, Rusya ve Avrupa ülkelerinin, Rojava halklarına karşı girişilen bu suçun ortağıdır. Emperyalist devletler, halklarımızın geleceği üzerindeki hesaplarını, taktik oyunlarını, kirli siyasetlerine derhal son vermelidir.

Afrin işgal girişiminde kullanılan Alman yapımı Leopard panzerleri gibi, halklarımıza karşı kullanan silahların satımından vazgeçilmesini ve bu silahların kullanımının engellenmesini talep ediyoruz. Almanya başta olmak üzere Avrupa halklarını, demokratlarını kendi hükümetlerine karşı tutum almalarını istiyoruz.

Tüm enternasyonal güçleri, halklarımızı, devrimci, demokratları, inşa edilmek istenen bu faşizan blokun cansuyu olan savaş siyasetine karşı durmaya çağırıyoruz. Biz aşağıda imzası olan örgüt ve kurumlar olarak, tıpkı Kobani direnişi sırasında olduğu gibi, Afrin’e yönelik işgal girişimine karşı da ısrarlı, sürekli ve sonuç alıcı mücadelemizi sürdüreceğiz, haklarımızı bu süreçte Afrin’e sahip çıkmaya, mücadeleye çağırıyoruz

    1. KCDK-E / Avurpa Demokratik Kurdistanlilar Kongresi
    2. TJK-E/ Avrupa Kürt Kadın Hareketi
    3. PYD -Avurpa
    4. YNK / Yektiya Nistimaniya Kurdistan
    5. GORAN   Hareketi
    6. PJAK Avurpa
    7. KSDP Irak / Kurdistan Sosyalist Partitisi Irak
    8. HDK-A ( Avurpa Halklarin Demokratik Kongresi )
    9. Tevgera Nujeni Ya Kurdistani Suriye
    10. YEKGURTU ISLAMI KURDISTAn
    11. Komeli Islam Kurdistsn
    12. Hizbi komünisti kurdistane basur
    13. Partiya yekiti kurd suriye (EL WEHDA)
    14. Partiya demokrata pesvaro kurd suriye /PDPK-S
    15. Partiya demokrate kurd suriye -el parti
    16. Mezapotamya halk kongresi ( Asuri süryani)
    17. Komela ,Saziya Kurdistaniya Partiya Kominista Iran
    18. P.D.K.S (Partîya Demoqrata Kurdîya Sûrîya)
    19. ATIK/ Avrupa Türkiyeli İsçiler Konfederasyonu
    20. BAF ( Avurpa savaşa ve Diktatorluge Karsi Avurpa Baris Formu)
    21. DIDF / Demokratik Isci Dernekleri Federasyonu
    22. ADHK / Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu
    23. AvEG-KON/ Avrupa Ezilen Göçmeler Konfederasyonu
    24. Ciwanen Azad u Jinen Ciwanen Azad
    25. PIK/ Partiya Islamiya Kurdistane
    26. KKP/ Kurdistan Kominis Partisi
    27. S.U Avurpa Suryaniler Birligi
    28. YENİ KADIN
    29. YDG / Yeni Demokratik Gençlik
    30. SKB / Sosyalist Kadınlar Birliği
    31. Platforma Zagros ( Rojhilat)
    32. FEDA / Demokratik Alevi Federasyonu
    33. CIK / Kürdistan İslam Topluluğu
    34. NAV-YEK / Avrupa Ezidi Dernekleri
    35. YXK(Kürdistan Öğrenciler Birliği)
    36. Sengal Ezidi Meclisi Dervaye Welat
    37. Yaşanacak Dünya
    38. MDDK / Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi (Asuriler)
    39. ADEF (Avrupa Demokratık Dersim Birlıklerı Federasyonu)
    40. SYKP / Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Duygu: 01749093258
    41. FDG / ( Avurpa Dersım Dernekler Federasyonu)
    42. Yeşil Sol Parti Avurpa
    43. Devrimci Parti Avrupa
    44. FIDEF ( Federal Almanya Isci Dernekler Federasyonu)
    45. NOR-ZARTOK Avurpa
    46. Avrupa Karadenizliler Platformu
    47. YS / Young Struggle
    48. Avrupa Maras Girisimi
    49. Avrupa Surgunler Meclisi
    50. Avrupa Kürecikler İnisiyatifi
    51. Dersimi Yeniden İnşa
    52. Tutsakların Sesi Platformu
    53. Emek Özgürlük Cephesi-enternasyonal