Home , Avrupa , 3 Eylül’de Köln’de düzenlenen büyük yürüyüşe çağrı…

3 Eylül’de Köln’de düzenlenen büyük yürüyüşe çağrı…

adgb1-300x260Konfederasyonumuz ATiK’e bağlı ATiF `in de içinde yer aldığı, DGB (Demokratik Güç Birliği),  ABDEM (Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi), Haziran Hareketi, HDK-Avrupa örgütlerin ortak düzenledikleri 3 Eylül Köln yürüyüşü çağrısını yayınlıyoruz.

Avrupa (25-08-2016) Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan askeri darbe girişimini faşist diktatörlüğü pekiştirmenin aracına dönüştüren ve tüm yetkileri eline alan Tayyip Erdoğan, parlamentoyu işlevsiz kılarak ülkeyi OHAL ve kararnamelerle yönetmeye başladı. OHAL aracılığıyla sınırsız saldırılara girişerek, sadece darbecileri değil, halklarımızın özgürlük ve demokrasi mücadelesini yok etmeyi hedeflemektedir.

Erdoğan/AKP diktatörlüğü demokratik hak ve özgürlükleri rafa kaldırdı. Toplumun muhalif olan her kesimine yönelik saldırıları yoğunlaştırdı. İnsan hakları savunucuları, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler tutuklanmakta, Özgür Gündem Gazetesi’nin basılması ve kapatılmasında olduğu gibi basın özgürlüğünü savunan gazeteler yasaklanarak halkların haber alma hakkı engellenmeye çalışılmakta. Kadına yönelik şiddet artmakta, gençlik raptı-zapt altına alınmak istenmektedir. Alevi halkımıza yönelik asimilasyon ve saldırılar farklı biçimlerde sürmekte, Aleviler ve diğer inançlardan halklarımız ciddi bir tehdit altındadır.

90’lı yollarda devletin sistematik olarak uyguladığı yöntemler tekrar uygulanmaya başlandı. İşkence yaygınlaştırıldı. Hurşit Külter 27 Mayıs’tan bu yana gözaltında kaybedilmek isteniyor. Mahkemeler, diktatörün emirlerini uygulayan aygıtlar durumunda. Devlet destekli IŞİD katliamlarının üzerleri örtülmeye çalışılmakta, devrimcilere, ilericilere yönelik davalarda gizlilik kararı çıkartılarak, avukatların dosyaları görmeleri ve takip etmeleri engellenmektedir.

Diktatörlüğün kuklası haline getirilmiş olan Mecliste işçi ve emekçilerin, tüm ezilenlerin sesi olmaya çalışan tek muhalefet partisi olan HDP’nin binaları basılmakta, her gün onlarca yöneticisi ve çalışanı gözaltına alınmaktadır.

Türk devletinin Kürt halkımıza yönelik savaşı tüm hızıyla sürmektedir. Yakılan, yıkılan kentler, evsiz barksız bırakılmış yüzbinlerce insan gerçekliği, yaşamı zorlaştırmaktadır. DBP’nin büroları talan edilmekte, her gün onlarca insan tutuklanmaktadır. Türk devletinin desteğiyle gerçekleştirilen DAİŞ katliamlarında son olarak Antep’de 54 insanımız katledilmiştir.

Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın dış dünyayla her türlü bağı kesilerek koyu bir tecrite tabi tutulduğundan, sağlığı ve güvenliğine dair kaygıları paylaşıyoruz. Cezaevlerinde tutsaklara saldırılar yoğunlaştırılmış, işkenceler ve sürgünler, tutsakların yaşamının bir parçası haline getirilmiştir.

Türk devletinin 7 Haziran seçimlerinden sonra başlattığı kirli ve her gün onlarca insanın öldüğü savaşın sonlandırılması için KCK’nın savaşın sonlandırılması ve Kürt sorununun demokratik çözümünü için yaptığı çağrı görmezlikten gelinmektedir.

Halklarımıza bu kadar zulmü yaşatan, demokratik hak ve özgürlükleri yok eden Türk devletine askeri, siyasi ve ekonomik her türlü desteği sürdüren Almanya, burada yaşayan özgürlük ve demokrasiden yana Kürdistanlı ve Türkiyelilere yönelik baskılarını artırmış bulunuyor. 12 Kürt siyasetçinin tutuklanması ve yargılanması, ATİK’ten 10 devrimcinin yargılanması, Kürt Kültür Festivalinin yasaklanması bu saldırıların bir parçasıdır. Alman devletinin bu anti demokratik tutumu, faşist Türk devletine sunduğu desteğin ifadesi ve göstergesidir.

Askeri darbelere ve sivil diktatörlüklere karşı olan ve özgürlük, demokrasi ve barış için mücadele eden demokratik kitle örgütleri olarak, Türk devletinin faşist saldırılarına, katliamlarına, işkencelere, tecride, demokratik hakları yok eden OHAL uygulamalarına ve Alman devletinin baskılarına karşı sesimizi yükseltiyoruz.

Özgürlükten ve demokrasiden yana olan yerli ve göçmen tüm demokratik güçleri 3 Eylül’de Köln’de „Ne Askeri Darbe, Ne Sivil Diktatörlük! Yasasın Halkların Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi!” şiarıyla yapacağımız yürüyüş ve mitingde buluşmaya çağırıyoruz.

ABDEM (Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi), 

DGB (Demokratik Güç Birliği)

Haziran Hareketi,

HDK-Avrupa

Yürüyüş ve Miting

Tarih: 3 Eylül 2016 (Cumartesi)

Saat: 10.00

Yer: Deutzer Werft

Siegburger Str. 66

50679 Köln